
Rozlúčte sa s vybitou batériou. Powerbanka je najľahšou cestou, ako zvýšiť výdrž svojho smartfónu či iného zariadenia na cestách. V závislosti na zvolenej kapacite poslúži powerbanka ako záložný zdroj na dobitie o niekoľko desiatok percent, alebo ako zdroj energie na niekoľko dní.
- Regina, redaktorka Heureka.sk
- Doba čítania: 4 min.
Druhy powerbánk
Okrem smartfónov môžu powerbanky dobíjať aj ďalšie zariadenia s príslušným konektorom – teda tablety, MP3 prehrávače či niektoré fotoaparáty. Existujú aj vysoko výkonné powerbanky, s ktorými dobijete notebook, alebo dokonca naštartujete vybité auto, tie sú však veľké, ťažké a pomerne drahé.
Kapacita
Kapacita powerbanky je najdôležitejší parameter a udáva sa v miliampérhodinách (mAh), rovnako ako kapacita batérií v mobilných zariadeniach. Všeobecne platí, že čím vyššia je kapacita externej batérie, tým vyššia je jej hmotnosť. Pokiaľ zháňate cestovnú powerbanku, neobstarávajte si zbytočne vysokokapacitné.

Optimálna a najbežnejšia je kapacita okolo 10 000 mAh. Základné powerbanky majú okolo 2000 mAh, čo vystačí na núdzové doplnenie batérie smartfónu, prípadne pre zariadenia s nižšou kapacitou batérie. Naopak najväčšie modely podporujúce dobíjanie notebookov majú 21 000 a viac mAh.
Počet USB vstupov
Viac konektorov znamená možnosť dobíjať viac zariadení. Väčšina powerbánk už disponuje minimálne dvoma konektormi, nájdete však modely aj s piatimi výstupmi. Základným typom je klasický USB, stretnúť sa ale môžete s powerbankami s modernejším USB-C.

Niektoré powerbanky kombinujú viac typov konektorov. Na dobíjanie samotnej powerbanky sa najčastejšie využíva microUSB, prípadne USB-C alebo Lightning od Appl. K powerbankám na dobíjanie notebookov by ste mali dostať aj sadu výstupov pre najčastejšie používané napájacie konektory.
Typ nabíjania
To, ako rýchlo powerbanka vaše zariadenie dobije a ako dlho bude trvať dobitie jej samotnej sa do veľkej miery odvíja od vstupného/výstupného prúdu. Ten sa udáva v ampéroch (A). Základné modely majú iba 1 A, kedy nabíjanie priemerného smartfónu z nuly do plna môže zabrať aj cez štyri hodiny. Radšej preto siahnite po powerbanke s aspoň jedným 2A výstupom, kde je čas porovnateľný s dobíjaním zo zásuvky. Niektoré powerbanky sú vybavené technológiou Fast Charge pre rýchlejšie nabíjanie zariadenia, iné disponujú technológiou solárneho nabíjania.

Solárne nabíjanie - niektoré powerbanky je možné nabíjať aj slnečným svitom. S ohľadom na malú plochu fotovoltaických článkov trvá nabitie na celkovú kapacitu pomerne dlho, pre núdzové dobitie na jeden telefonát ide však o užitočnú vlastnosť. Pokiaľ potrebujete záložný zdroj iba na núdzové dobitie o niekoľko percent a často sa pohybujete vonku mimo dosahu elektrickej siete, zvážte obstaranie solárnej nabíjačky. Tá má o niečo väčšiu plochu fotovoltaických článkov, než sa zmestí na powerbanku, a v závislosti od veľkosti a intenzity svitu môže telefón uviesť do prevádzky aj v priebehu niekoľkých minút.
Bezdrôtové nabíjanie Qi - powerbanky s touto funkciou vám umožnia nabíjať smartphone alebo inteligentné hodinky (ktoré túto funkciu tiež podporujú) bez káblov.
Quick Charge 3.0 - tieto powerbanky podporujú rýchle nabíjanie a vaše zariadenie je tak pripravené rýchlejšie.
Podľa čoho vyberať
Typ batérie
Stretnúť sa môžete s dvoma typmi, a to Li-ion a Li-pol. Prvá využíva kvapalinový elektrolyt, druhá gélový. Li-pol batérie sú síce drahšie, ale dnes už úplne bežné. Ich výhodou je nízke samovybíjanie, vydržia viac nabíjacích cyklov a sú ľahšie. Vyplatí sa za ne preto priplatiť.
Rozmery a váha
Rozmery sa z veľkej časti odvíjajú od kapacity. Najbežnejšie 10 000 mAh powerbanky majú okolo 12 centimetrov na výšku, 8 cm na šírku a 2 cm na hrúbku. Váha sa taktiež odvíja od kapacity a použitých materiálov. Najobvyklejšia kapacita okolo 10 000 mAh by mala vážiť zhruba 180 – 250 gramov.
Materiál a dizajn
Powerbanky sa vyrábajú v rôznych prevedeniach, od jednoduchých plastových cez luxusné kovové až po rôzne odolné varianty s pogumovaným povrchom. Majte však na pamäti, že odolný vzhľad automaticky neznamená vyššiu odolnosť - výrobca by ju mal doložiť príslušnými certifikáciami. Na bežné nosenie v batohu bohato stačí plastová powerbanka. Rôzne originálne tvary potom môžu mať vplyv aj na funkciu powerbanky, napríklad horší pomer rozmer/kapacita a problémy so zahrievaním. Pozornosť venujte predovšetkým spracovaniu konektora, ktorý by mal byť pevný.
Unifikovaná norma IP používa dvojčíslie, kedy prvé číslo znamená mieru prachuvzdornosti a druhá odolnosť voči vode. Pri prvom parametri je najvyššou hodnotou 6, čo znamená schopnosť zabrániť vniknutiu akejkoľvek pevnej látky. V prípade vody je najvyšší stupeň odolnosti číslo 8, kedy powerbanka vydrží aj dlhšie ponorenie až v metrovej hĺbke. Najčastejšie sa stretnete s IP64 (odolá prachu a striekajúcej vode), IP67 (odolá aj krátkemu ponoreniu) a IP68 (odolá ponoreniu do jedného metra po dobu tridsiatich minút).
Špeciálne vybavenie powerbánk
Indikácia stavu batérie - väčšina powerbánk si pre indikáciu stavu nabitia vystačí so štyrmi diódami, ktoré pri dobíjaní blikajú. Základné powerbanky môžu disponovať iba jednou diódou, naopak pokročilejšie modely môžu mať aj malý displej ukazujúci presný údaj.
Baterka - vybrané powerbanky disponujú baterkou, ktorú môžete využívať miesto tej v telefóne.
Ochrana proti prepätiu, prebitiu, prehriatiu a skratu - kvalitné powerbanky disponujú ochranou proti všetkým týmto javom, čím zabraňujú vyskratovaniu batérie či prílišnému prehrievaniu s rizikom vzniku požiaru. Naopak u lacných powerbánk z čínskych e-shopov vzniká vplyvom nedotiahnutej konštrukcie k vysokému zahrievaniu a zlému riadeniu energie, čo môže vyústiť do vyskratovania batérie v mobile.

Príslušenstvo
Najčastejšie otázky
Ak powerbanku kupujete k svojmu smartfónu, môžete si približne vypočítať, koľkokrát ho dobijete. Vstupné napätie u smartfónov aj tabletov obvykle býva 5 V, powerbanky bežne pracujú s výstupným napätím zhruba 3,7 – je preto nutné počítať so stratou pri dobíjaní.
Reálny počet nabití telefónu teda nie je možné zistiť jednoduchým vydelením kapacity powerbanky kapacitou batérie v telefóne, ale musíte započítať aj stratu. Všeobecne môžete počítať s rezervou zhruba 20 – 30 %, pri kvalitných značkových powerbankách môže rozdiel byť aj nižší, naopak pri lacných zariadeniach aj výrazne vyšší. Pre zjednodušenie môžete počítať s rezervou zhruba 20 %, teda telefón s kapacitou 4000 mAh dobije 10 000 mAh powerbanka dvakrát.
Základné powerbanky zakúpite aj pod 10 €, pôjde však o zariadenie s nízkou kapacitou a nie príliš kvalitným prevedením. Na občasné núdzové dobitie o niekoľko desiatok percent však môžu plne dostačovať. Kvalitná 10 000 mAh powerbanka vyjde zhruba na 25 – 35 eur, vysokokapacitné so schopnosťou nabíjať aj notebook potom začínajú zhruba na 60 €.